Nejčastější otázky

Kdy bych měla navštívit terapeuta?

Jsem zde pro všechny z vás, kteří momentálně procházíte náročným životním obdobím nebo se zkrátka jen potřebujete poradit a ubezpečit o svých krocích. Přijít za mnou tedy můžete s čímkoliv, co vás tíží a co vás nepustí dál. Toho, co nás může tížit, je nakonec tolik, kolik nás chodí po světě. Mou snahou je, abyste se v mé přítomnosti cítili dobře a mohli otevřeně hovořit o tom, co vás momentálně trápí. Jen tak budeme moci nakonec spolupracovat na cestě za změnou nebo konkrétními cíli. Veškeré vámi sdělené informace považuji za naprosto důvěrné a stejně diskrétně k nim budu také přistupovat. Je to zcela zásadní a základní pravidlo, které ctím a respektuji. Pokud budete chtít, nemusíte mi sdělit ani své jméno, a naše sezení tak mohou probíhat anonymně.

Jak dlouho budu čekat na termín prvního sezení?

Vím, že vyhledání pomoci někdy vůbec není snadné. Mnohdy je to prvni nejtěžši krok ke změně vůbec. Proto i já se snažím poskytnout vám termín našeho setkání do jednoho týdne.

Mám se na první schůzku nějak připravit?

Každé setkání je individuální podle samotného klienta a fáze poradenství. Před prvním i každým dalším setkáním doporučuji věnovat dostatek času přemýšlení nad problémem, který vás přivádí. Jedná se přípravu, která vám umožní pracovat s tématem v širších souvislostech.

Během našich setkání vám doporučuji si zapisovat poznámky, ze kterých v době mezi setkáními můžete čerpat nebo se k nim vracet a vnímat skrz ně, jakým způsobem jste na své problémy nahliželi v daný moment.

Spolecně procházíme a pracujeme s různými tématy. Jejich směrováni je naší společnou prací. Vás při jejich směrování řídí vnitřní potřeby a intuice, mě intuice profesní spolu se zkušeností. Kdykoliv budete mít potřebu téma změnit, nebo ho rozvést či se k něčemu vrátit, řekněte mi.

Jak dlouho a jak často musím psychoterapeuta navštěvovat?

Frekvence i délka našich sezení je pouze vaší volbou. Odvíjí se od vašich aktuálních potřeb během našich sezení, na kterých se pak dále domlouváme. Žádné z našich sezení vás nezavazuje k další návštěvě. Mějte na paměti, že naše schůzky jsou zcela dobrovolné a že je kdykoliv můžete ukončit. Přijdete pouze tolikrát, kolikrát to sami uznáte za vhodné, prospěšné a užitečné, což nakonec nejlépe poznáte vy sami.

Ze zkušeností lze říci, že pro realizaci vnitřní změny je především zpočátku nejúčinnější frekvence sezení 1x týdně, nebo 1x za 14 dní, i když opět je nutné dodat, že záleží jen a jen na vašich potřebách. Stejně tak je i průběh jednotlivých sezení naprosto individuální. Stává se, že klient přichází nejprve s tématem pro koučink, který nakonec vyřeší, ale otevře třeba daleko hlubší téma. V podstatě si tak  tímto způsobem zcela přirozeně otestuje vzájemnou spolupráci a důvěru.

Obecně lze tedy říci, že průměrný počet sezení v případě koučinku je okolo dvou až pěti, hlubší změny samozřejmě trvají déle.

Naše společná sezení nemusí být pravidelná

Poradenství vychází ze života. Potřeba hledat řešení kopíruje fakt, v jaké životní etapě se právě nacházíme. Proto i vy mne můžete kontaktovat kdykoliv, kdy budete mít nutkání dané téma otevřít nebo osobně probrat nově nastalou situaci. Buď tedy potřebu a důvod k sezení máme, nebo to necháme na „jindy“. I v rámci našich životů máme přátele, se kterými se nevidíme delší dobu.

Stejně tak, pokud se kdykoliv rozhodnete přerušit nebo ukončit naše sezení, je to naprosto v pořádku. Pokud mne v budoucnu opět budete potřebovat, můžete mne znovu kontaktovat. Z ukončení sezení výčitky nemějte! Nejste k ničemu zavázáni! Je to jen na vás!

Jednorázová sezení

Máte-li specifický problém, můžete se ke mně objednat i na jednorázové sezení.

Pokud sami váháte, zda je správný čas zvolit poradenství jako řešení vašich obtíží, pak bych vám doporučila říci si „proč ne“ a jít to zkrátka zkusit. Naše sezení nejsou závazná a je naprosto v pořádku, pokud se rozhodnete je kdykoliv přerušit nebo ukončit.

Mohu své sezení zrušit?

Objednávat se můžete telefonicky na čísle: 607 645 981. V případě, že vám telefon nezvednu, s největší pravděpodobností se věnuji některému ze svých klientů. Nemusíte mít strach, ozvu se vám hned poté, co probíhající sezení skončí. Kontaktovat mne můžete také prostřednictvím e-mailu na adrese: info@janabernas.cz. Určitě vám odepíšu s možnými termíny našeho setkání a konečnou objednávku pak opět potvrdím e-mailem. Stejně tak mne můžete kontaktovat v případě, kdy potřebujete přesunout naše sezení na jiný termín. V případě, že se domluveného sezení nemůžete zúčastnit, dejte mi, prosím, vědět 24 hodin před jeho začátkem. V opačném případě, nebo pokud se nedostavíte, vás požádám o uhrazení poloviny částky za toto setkání, protože váš termín již nestihnu obsadit jiným klientem.

Psychoterapeutické poradenství, nebo mentální koučink?

Nejčastěji ruku v ruce! Jedná se totiž spíše o dynamiku a kontinuitu obou metodik. Je možné začít terapeutickým poradenstvím, a s tím, jak se postupně posunujete v řešení obtíží, lze plynně přejít do oblasti a metod mentálního koučinku. Obvykle se setkáváme s pojetím, že terapie nebo koučink vychází z tzv. nonexpertních metod. To znamená, že terapeut nebo kouč plně respektuje fakt, že on sám není odborníkem na vaše obtíže, ale průvodcem na cestě s jejich vypořádáním se. Tato myšlenka vychází především z vědomí, že sami sebe a svůj život známe nejlépe my sami.

Máte-li jakékoliv dotazy či nejasnosti, napište mi